KKTC’nin en üretken bilim insanları dünya sıralamasına girdi | Haber DünyaHaber Dünya

4 Temmuz 2022 - 00:21

KKTC’nin en üretken bilim insanları dünya sıralamasına girdi

AD SCİENTİFİC INDEX’İN YAYINLADIĞI WORLD SCİENTİST AND UNİVERSİTY RANKİNGS 2021 SIRALAMASINA GÖRE, KKTC’NİN EN ÜRETKEN 50 BİLİM İNSANININ 28’İ YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ, 3’Ü İSE GİRNE ÜNİVERSİTESİ’NDEN GÖSTERİLDİ.

KKTC’nin en üretken bilim insanları dünya sıralamasına girdi
Son Güncelleme :

01 Haziran 2021 - 10:04

392 views

AD Scientific Index’in yayınladığı World Scientist and University Rankings 2021 sıralamasında, KKTC’nin en üretken 50 bilim insanının 28’i Yakın Doğu Üniversitesi, 3’ü ise Girne Üniversitesinden gösterildi.

Yakın Doğu Üniversitesi, AD Scientific Index’in yayınladığı World Scientist and University Rankings 2021 (Dünya Bilim İnsanı ve Üniversite Sıralaması 2021) listesine damga vurdu. Google Scholar verileri baz alınarak ülke, bölge ve dünya genelinde bilim insanları ve üniversitelerin yayın performanslarının sıralandığı listede, KKTC’nin en üretken 50 bilim insanının 28’i Yakın Doğu Üniversitesi, 3’ü ise Girne Üniversitesinden gösterildi. Buna göre KKTC’nin en üretken bilim insanlarının yüzde 62’si, akademik kariyerlerini Yakın Doğu Oluşumu üniversitelerinde sürdürüyor.

KKTC’nin en üretken 50 bilim insanının 28’i Yakın Doğu Üniversitesinde

World Scientist and University Rankings 2021’de, yayınperformansı ile KKTC’de ilk 10’da yer alan bilim insanlarının 9’u Yakın Doğu Üniversitesinden. Listenin ilk 15’inde ise Yakın Doğu Üniversitesinden 13 bilim insanı yer alıyor. KKTC’nin en üretken ilk 50 bilim insanının sıralandığı listede Yakın Doğu Üniversitesi, 28 bilim insanı ile temsil ediliyor. Buna, listede yer alan Girne Üniversitesi’nden 3 bilim insanı da eklendiğinde Yakın Doğu Oluşumu üniversitelerinin ağırlığı bilim insanı sayısında 31’e, oransal olarak ise yüzde 62’ye yükseliyor.

Yayın performansında en iyi ilk 10 akademisyenin 9’u Yakın Doğu Üniversitesinde

KKTC’nin en iyi 50 bilim insanının sıralandığı listenin zirvesinde çalışmalarını Yakın Doğu Üniversitesi’nde sürdüren ve “Yüksek Enerji Fiziği” çalışmalarıyla ön plana çıkan Prof. Dr. İsa Dumanoğlu yer alıyor. İkinci sırada ise bir başka fizikçi Prof. Dr. Kerem Cankoçak var. Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilber Uzun Özşahin üçüncü sırada, Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Hüsnü Can Başer ise dördüncü sırada yer alıyor. Böylece listenin ilk 5’inde Yakın Doğu Üniversitesi, 4 bilim insanı ile temsil ediliyor. Prof. Dr. Derin Orhon, Prof. Dr. Ebrahim Babaei, Prof. Dr. Mehmet Özsöz, Prof. Dr. İhsan Çalış ve Prof. Dr. Nesrin Hasırcı ile birlikte listenin ilk 10’unda yer alan Yakın Doğu Üniversiteli bilim insanlarının sayısı da 9’a yükseliyor.

Avrupa’da ilk 100’de dünyada ilk 250’ye girdi

Sıralamaya giren bilim insanları, AD Scientific Index’in yayımladığı World Scientist and University Rankings 2021 listesinde Avrupa ve dünya sıralamalarında da kendilerine yer buldu. Yakın Doğu Üniversitesinden Prof. Dr. İsa Dumanoğlu, KKTC’de birinci olduğu listede, Avrupa’da 43’üncü dünyada ise 190’ıncı bilim insanı olarak gösterildi. Prof. Dr. Kerem Cankoçak ise Avrupa’da 58’inci, dünya genelinde de 247’inci sırada yer aldı.

“İmza attığımız bilimsel çalışmalar ve yayınlar KKTC’Yİ dünyanın en saygın bilim merkezlerinden birine dönüştürüyor”

Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “AD Scientific Index’in yayınladığı World Scientist and University Rankings 2021 araştırmasında KKTC’nin en üretken 50 bilim insanı sıralamasında üniversitemizden 28, Girne Üniversitesi’nin ise 3 bilim insanı ile temsil edilmesinden büyük bir gurur duyduklarını söyledi. Prof. Dr. Günsel, “Bilim insanlarımızın imza attığı bilimsel çalışmalar ve yayınlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimizi de dünyanın en saygın bilim merkezlerinden birine dönüştürüyor” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz ay Times Higher Education’ın açıkladığı ‘2021 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması’nda da Yakın Doğu Üniversitesinin eğitim kalitesi alanında dünyada 30’uncu, Türkiye’de ikinci ve KKTC’de birinci sırada gösterildiğini de hatırlatan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Eğitim ve araştırma vizyonumuzu, 4. nesil üniversite yaklaşımı ile birleştirerek, ürettiğimiz bilgi ve araştırmaları patente ve ürüne dönüştürerek kalkınmaya katkı yapmaya ve toplumsal dönüşümde etkin bir rol oynamaya devam etmek için çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro